To prawdziwy boom ewangelikalizmu

Reklama

To prawdziwy boom ewangelikalizmu

wtorek, 18 kwiecień 2017 13:59
ewangeliczni chrześcijanie na Kubie modlą się ewangeliczni chrześcijanie na Kubie modlą się fot. afriendoftheking.com

Lawinowo rośnie liczba wiernych w kościołach ewangelikalnych w tym kraju. Jeszcze jakiś czas temu było to trudne do wyobrażenia.

To ateizm stanowił prawo, a na wierzących patrzono podejrzanie.

Mowa o Kubie, na której dziś sytuacja się zmienia.

Rząd oficjalnie uznaje wolność religii, choć krzywo patrzy na budowanie kościołów. Toteż w ostatnich latach część została wyburzona. W 2016 r. miało miejsce w sumie ponad 2 tys. naruszeń wolności wyznania.

Katolicyzm jest na Kubie religią dominującą. Ochrzczeni katolicy stanowią około 60 proc. populacji.

Jednak, według agencji Associated Press, na wyspie ma miejsce prawdziwy boom ewangelikalizmu.

Z 11 milionów Kubańczyków 40 tys. to metodyści, 100 tys. baptyści, a 120 tys. członkowie denominacji Assemblies of God (Zgromadzenia Boże), która, jak się zauważa, na początku lat 90. liczyła tam zaledwie 10 tys. wiernych.

Szacuje się, że w całym kraju jest około 25 tys. domów modlitw i spotkań protestantów i ewangelicznych chrześcijan. W sumie protestantów na Kubie jest już około 10 procent.

- Ma miejsce przebudzenie tych kościołów z najróżniejszych denominacji i wszystkie rosną nie tylko pod względem liczebnym, ale również, jeśli chodzi o zdolność przywództwa i działalności społecznej - mówi prezbiteriański pastor Joel Ortega Dopica - przewodniczący Rady Kościołów Kuby, która zrzesza 32 protestanckie denominacje.

Kościoły pracują nad projektami, których kiedyś nie mogły realizować, jak zapobieganie AIDS, szkolenie rolników, dystrybucja leków, a także niesienie pomocy poszkodowanym w wyniku klęsk naturalnych.

Poniżej wideo z ewangelicznych kościołów na Kubie.

Na podstawie: Associated Press

Zobacz także: Biskupi ostrzegają przed charyzmatykami. Terlikowski: "błyskawiczna pentekostalizacja"

Reklama

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.