Pastor Rick Warren i katolicki biskup. Ekumeniczna współpraca

Pastor Rick Warren i katolicki biskup. Ekumeniczna współpraca

sobota, 23 wrzesień 2017 20:22
od lewej: biskup Kevin Vann  pastor Rick Warren od lewej: biskup Kevin Vann pastor Rick Warren fot. Hope for Mental Health/YouTube

Rick Warren pastor wielotysięcznego kościoła Saddleback i rzymskokatolicki biskup Kevin Vann powiedzieli w wywiadzie, że wspólnie się modlą, są partnerami w służbie i dzielą się swoimi życiowymi zmaganiami. Przyjaźnią się już od pięciu lat.

Rozmawiali z katolickim serwisem Cruxnow.com.

Poznali się przy okazji objęcia urzędu biskupiego przez Vanna.

- Byłem głęboko poruszony tym, co biskup Kevin przy tamtej okazji mówił. Podziwiałem jego prawość, pokorę i szczodrość - tłumaczy Warren.

Szybko się zaprzyjaźnili, tym bardziej, gdy pastor dowiedział się, że biskup użył fragmentu książki jego żony Kay podczas jednej ze swoich homilii.

- Dobrze pamiętam ten cytat! W liturgicznym kalendarzu Kościoła była to trzecia albo czwarta niedziela Adwentu, kiedy figura Marii jest wysuwana na pierwszy plan. Dopiero co zakończyliśmy wtedy obchody Naszej Pani z Gwadelupy. Znalazłem ten fragment książki Kay na YouTube, gdy pracowałem nad swoją homilią: "Maria nie czekała, żeby wszystko było jasne, by poddać się Bogu. Nie nalegała, by z przyjściem Boga nie było związane żadne cierpienie, a po prostu rzekła: "oto ja, służebnica Pańska. Chcę przyjąć wszystko, czego On chce". Pomyślałem wtedy - właśnie tego szukałem! Więc zawarłem ten fragment książki Kay w mojej homilii - wyjaśnia Vann.

Jak mówi, później on i pastor rozmawiali o swoich kazaniach, wspólnie się modlili i rozważali.

Z czasem poznawać zaczęli się także członkowie kościoła Saddleback i miejscowej diecezji (w kalifornijskim hrabstwie Orange), "dzieląc nie tylko miłość do Pana, ale i do Kościoła, wspólnoty i wspólnej modlitwy.

Warren potwierdza, że on i Vann modlą się nie tylko wspólnie, ale i za siebie nawzajem, bo "modlitwa buduje mosty z serca do serca".

Jak mówi, pewnego dnia zaprosił bp. Kevina, by przejrzał bibliotekę jego służby, którą gromadził przez 45 lat.

- Bycie otoczonym przez książki, które napisali wielcy chrześcijańscy myśliciele i święci w ciągu ostatnich 2 tysięcy lat uczy pokory. Usiedliśmy i pomodliliśmy się za siebie nawzajem w tamtej bibliotece - wspomina.

Modlitwą wsparli się także, gdy zmarł najmłodszy syn pastora Ricka (chorował psychicznie, popełnił samobójstwo), a także ojciec biskupa.

Później zaczęli wspólnie organizować spotkania i sympozja odnośnie tego, jak Kościół powinien odpowiadać na problemy związane z chorobami psychicznymi.

Według Warrena, te ich inicjatywy "połączyły katolików i ewangelicznych chrześcijan", a on i kościół Saddleback otrzymali po śmierci jego syna wiele listów z wyrazami współczucia i otuchy od księży i katolickich parafian.

W ich konferencji wzięli udział również "bracia norbertyni" i zaśpiewali na jej zakończenie.

- To, jak poprowadzili uwielbienie, wszystkich poruszyło - mówi pastor.

Współpraca Warrena i Vanna rozszerzyła się także na projekty antyaborcyjne, opiekę nad imigrantami i sprzeciw wobec eutanazji.

A to nie koniec.

- Na początku Świętego Tygodnia w tym roku katolicy i ewangeliczni chrześcijanie w hrabstwie Orange wspólnie modlili się o Boże błogosławieństwa podczas wszystkich naszych nabożeństw. Widzimy, że wiele dobrego może zostać zrobionego dla Królestwa Bożego, gdy katolicy i ewangeliczni chrześcijanie są dla siebie nawzajem, modlą się za siebie i posługują swoim wspólnotom - mówi bp Vann.

W pełni zgodził się z tym Rick Warren i zacytował fragmenty Biblii:

"O, jak dobrze i miło, gdy bracia w zgodzie mieszkają!" (Ps. 133,1); "Lepiej jest dwóm niż jednemu, gdyż mają dobry zysk ze swej pracy." (Kaz. 4,9); "Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie". (J. 13,35).

- Jeśli niewierzącym spodoba się to, co zobaczą, to będą słuchać tego, co mówimy. Weźmy pod uwagę, że 25 proc. Amerykanów to katoliccy chrześcijanie, a kolejne 25 procent to ewangeliczni chrześcijanie. To około połowy Ameryki! Gdyby tylko te dwie grupy były poświęcone na rzecz bycia modelem miłości Chrystusa, to wyobraźmy sobie, ile dobrego mogłoby się stać! Modlimy się, by hrabstwo Orange było wzorem dla innych na całym świecie - oświadczył pastor Rick Warren, którego książki, takie jak "Życie świadome celu" są znane i popularne w wielu krajach, w tym w Polsce.

Warren nie jest pierwszym prominentnym pastorem, który mówi o współpracy z katolikami. Wcześniej w duchu ekumenii występował pastor Kenneth Copeland. Więcej o tym tutaj: Kenneth Copeland o swojej wizycie u papieża i potrzebie jedności chrześcijan (WIDEO)

Z kolei Ulf Ekman, były pastor kościoła "Słowo Życia" w szwedzkiej Uppsali, sam został katolikiem.

Na podstawie: Cruxnow.com

 

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.