Wydrukuj tę stronę

Moskwa: Franklin Graham spotkał się z patriarchą Cyrylem. Oto co powiedział o Putinie (WIDEO)

czwartek, 29 październik 2015 14:46
Franklin Graham i patriarcha Cyryl Franklin Graham i patriarcha Cyryl kadr materiału telewizji Rossija

Amerykański ewangelista podczas wizyty w Moskwie w blasku fleszy odbył rozmowę z Cyrylem - zwierzchnikiem rosyjskiego Kościoła prawosławnego.

Franklin Graham na swoim fanpage'u na Facebooku napisał, że rozmawiał z hierarchą o prześladowaniach Kościoła na świecie, zwłaszcza w krajach takich jak Syria (Rosja prowadzi tam obecnie operację lotniczą przeciwko islamistom).

Duchowni mówili również o kryzysie migracyjnym i o tym, jak Kościół może pomóc uchodźcom.

Wreszcie Graham i Cyryl rozmawiali o potrzebie dotarcia do młodego pokolenia wychowanego w świeckich szkołach i otoczonego przez świecką kulturę, pozbawionego "wiedzy o Bogu i Jego miłości".

"Doceniam bardzo jasny głos moralny patriarchy Cyryla w sprawach takich jak małżeństwo, rodzina i świętość życia" - podkreślił kaznodzieja.

Wizytę Grahama relacjonują rosyjskie media.

Agencja TASS zwróciła uwagę na jego słowa dotyczące złego stanu kościołów w świecie zachodu.

"Na Zachodzie widzimy moralny rozkład kościołów i to nas bardzo niepokoi. Widzimy kościoły różnych wyznań, które ulegają presji świeckości i liberalizmu" - powiedział, według agencji, ewangelista.

Jak stwierdził, "bezbożna świeckość przenikła do rządu USA i wielu państw świata".

Wydarzenia te z niepokojem obserwuje też patriarcha.

- W ostatnich latach nastąpiły kardynalne zmiany, jeśli chodzi o życie duchowe, religijne na zachodzie. Tamtejsze kraje przestały się utożsamiać z chrześcijańską tradycją. Przyjęto ustawy, które wprowadziły do prawa tak zwane małżeństwa homoseksualne, zrównując je z naturalnym małżeństwem, które przykazał nam wszystkim Bóg - zwrócił uwagę Cyryl.

Franklin Graham wezwał także do modlitwy za prezydenta Władimira Putina.

- Powinniśmy modlić się za działaczy politycznych, chrześcijan na całym świecie. Modlę się i wzywam do modlitwy za prezydenta Rosji Władimira Putina. Stoi on na czele ogromnego kraju, któremu Bóg pobłogosławił. Niech Bóg daje mu mądrość - stwierdził Graham.

W wywiadzie dla telewizji Rossija 1 wyznał, że popiera stanowisko rosyjskiego Kościoła prawosławnego w sprawach chrześcijańskiej moralności, podobnie jak to, które zajmuje w tej sprawie Władimir Putin.

Rosyjskie media przypominają także opinię kaznodziei, że Rosja czyni właściwie, prowadząc naloty w Syrii, bo w ten sposób broni tamtejszych chrześcijan przed "rzezią" z rąk dżihadystów.

Graham ma jeszcze w planach spotkanie z ambasadorem USA w Rosji, a także przedstawicielami Kościoła katolickiego i kościołów protestanckich. Na zakończenie wizyty 1 listopada będzie przemawiać w kościele "Słowo życia" w Moskwie.

Poniżej reportaże rosyjskich telewizji z wizyty Grahama.

Zobacz także: Ewangelista Franklin Graham zabrał głos w sprawie polskiego księdza-geja Krzysztofa Charamsy

Reklama

Źródło: Rossija 1, vz.ru