Warszawa

5°C

  Papież na sympozjum na temat Lutra: to byłoby całkowicie nie do pomyślenia

  Papież na sympozjum na temat Lutra: to byłoby całkowicie nie do pomyślenia

  niedziela, 02 kwiecień 2017 09:19
  papież Franciszek na sympozjum poświęconym Marcinowi Lutrowi papież Franciszek na sympozjum poświęconym Marcinowi Lutrowi fot. CTV/YouTube

  "Luter 500 lat później" - takie sympozjum zorganizował Papieski Komitetu Nauk Historycznych.

  Podczas sympozjum papież Franciszek poparł "wolne od uprzedzeń badania", które pozwalają Kościołom prowadzącym dialog ekumeniczny "rozpoznać i przyjąć to, co było pozytywne i słuszne w reformie i zdystansować się od błędów, przesady i niepowodzeń".

  Według niego, pogłębione studia nad postacią Lutra i jego krytyki pod adresem Kościoła katolickiego przyczyniają się do "przezwyciężenia klimatu wzajemnej nieufności i rywalizacji, które zbyt długo charakteryzowały w przeszłości stosunki między katolikami i protestantami".

  Jednocześnie Franciszek zwrócił uwagę na ekumeniczny postęp, bo jeszcze nie tak dawno przeprowadzenie sympozjum na temat Lutra w Watykanie byłoby "całkowicie nie do pomyślenia".

  Jego zdaniem, wspólna rozmowa katolików i protestantów o Lutrze to dowód na "działanie Ducha Świętego, który przekracza wszelkie bariery i przekształca konflikty w okazję do wzrostu w jedności".

  Przyznał, że przeszłości nie da się zmienić, ale o historii można już mówić "bez śladu niechęci z powodu doznanych ran".

  Papież przypomniał, że wierzący są wezwani do pozbycia się uprzedzeń w stosunku do wiary wyznawanej przez innych cechującej się innymi akcentami i odmiennym językiem. Mają sobie także wzajemnie wybaczyć winy ojców, prosząc Boga o dar pojednania.

  Na przełomie października i listopada ubiegłego roku Franciszek uczestniczył w Szwecji we wspólnych katolicko-luterańskich obchodach inauguracji 500-lecia Reformacji.

  Zobacz także: Pastorzy stanowczo w sprawie ekumenizmu z Kościołem rzymskokatolickim

  REKLAMA

  Dodaj komentarz

  Please publish modules in offcanvas position.