Papież poparł "instytucje globalnego zarządzania"

Papież poparł "instytucje globalnego zarządzania"

sobota, 10 kwiecień 2021 15:52
papież Franciszek papież Franciszek fot. Wikimedia

Papież Franciszek skierował list do Grupy Banku Światowego oraz do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które rozpoczynają wiosenne spotkania. Zwierzchnik Kościoła katolickiego stwierdził między innymi, że potrzebne są "instytucje globalnego zarządzania".

Papież wskazał, że wiele krajów znajduje się na etapie konsolidacji planu odbudowy z pandemii Covid-19, ale "pozostaje pilna potrzeba globalnego planu, który może stworzyć nowe i odtworzyć istniejące instytucje, w szczególności instytucje globalnego zarządzania, a także pomóc zbudować nową sieć międzynarodowych relacji na rzecz promowania integralnego ludzkiego rozwoju dla wszystkich narodów".

Franciszek tradycyjnie w swoim przesłaniu odniósł się również do kwestii ekologii. Według niego, istnieje "dług ekologiczny" zwłaszcza pomiędzy północą i południem.

"Jesteśmy dłużnikami wobec samej natury, podobnie jak wobec ludzi i państw, które ucierpiały z powodu wywołanej przez człowieka ekologicznej degradacji i straty bioróżnorodności" - napisał.

Papież wezwał do "obliczenia" owego długu ekologicznego, by państwa rozwinięte mogły bo "zapłacić" poprzez ograniczenie swojej konsumpcji energii nieodnawialnej lub poprzez pomoc uboższym krajom we wdrożeniu polityki i programu zrównoważonego rozwoju.

Kilkakrotnie odniósł się do kwestii szczepionek. Wezwał rządy, biznesy i organizacje międzynarodowe do zapewnienia "szczepionek dla wszystkich".

O Bogu wspomniał tylko raz - w ostatniej linijce pisma.

Papież już po raz kolejny zabiera głos w podobnym tonie.

W marcu w wywiadzie-rzece, który ukazał się w książce "Bóg i świat, który nadchodzi" użył sformułowania "nowy porządek świata".

"Możemy uzdrowić niesprawiedliwość, budując nowy porządek świata oparty na solidarności, studiując innowacyjne metody, by usunąć nękanie, ubóstwo i korupcję, pracując wszyscy wspólnie, każdy w swoim obszarze" - stwierdził.

Na podstawie: VaticanNews.va, WorldBank.org

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.