Warszawa

4°C

  Centrum Myśli Jana Pawła II o wspólnej modlitwie chrześcijan i muzułmanów i prośbie Matki Boskiej

  Centrum Myśli Jana Pawła II o wspólnej modlitwie chrześcijan i muzułmanów i prośbie Matki Boskiej

  sobota, 13 luty 2016 19:20
  Centrum Myśli Jana Pawła II o wspólnej modlitwie chrześcijan i muzułmanów i prośbie Matki Boskiej fot. Reasonable Faith

  Chrześcijaństwo, Matka Boska i islam - czy można je połączyć? Gość zaproszony przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie twierdzi, że tak. Co więcej, inicjatywa w sprawie takiego ekumenizmu miała, według niego, wyjść od samej Matki Boskiej.

  Jak informuje w swojej notce prasowej Centrum Myśli Jana Pawła II, jego gościem już 17 lutego ma być Nagy El Khoury - sekretarz generalny Amicale des Anciens de Jamhour - stowarzyszenia działającego na rzecz dialogu chrześcijaństwa i islamu w Libanie odznaczony w 2005 roku w Watykanie Orderem Grzegorza Wielkiego.

  Jak czytamy, El Khoury twierdzi, że "przez siedem lat powracał do niego sen, w którym w wielkim namiocie zwróconym ku niebu modlą się chrześcijanie i muzułmanie". Co więcej, mówi, że "czuł, jak Matka Boża mówi do niego "zrób z tym coś"."

  Zrobił. Doprowadził do ustanowienia "pierwszego na świecie muzułmańsko-chrześcijańskiego święta narodowego obchodzonego w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny".

  Na spotkaniu w Centrum Myśli Jana Pawła II ma odpowiedzieć na pytanie czy muzułmanie mogą żyć w Europie obok chrześcijan - na przykładzie Libanu.

  Idee ekumenizmu z wyznawcami innych religii są ostatnio popularne. Jak wcześniej informowaliśmy, sam papież Franciszek powiedział w oficjalnym filmie z udziałem wyznawców katolicyzmu, islamu, buddyzmu i judaizmu, że "wielu szuka i spotyka Boga na różne sposoby".

  Wcześniej na swoim koncie na Twitterze napisał, że "chrześcijanie i muzułmanie są braćmi i siostrami". 

  Z kolei w listopadzie 2014 roku podczas wizyty w Stambule modlił się w meczecie w Stambule razem z miejscowym Wielkim Muftim.

  Podczas pielgrzymki na Sri Lankę przyglądał się za to buddyjskiemu rytuałowi.

  Franciszek podejmuje też starania na rzecz jedności z innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Wczoraj, będąc na Kubie razem z patriarchą rosyjskiego Kościoła prawosławnego Cyrylem, wyraził ubolewanie z powodu podziałów między katolikami i prawosławnymi. Wcześniej wielokrotnie spotykał się z prominentnymi duchownymi protestanckimi.

  Uwaga. Artykuły na portalu ChnNews.pl mają charakter informacyjny i nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji.

  Zobacz także: Nieoczekiwana prośba prezydenta Iranu do papieża Franciszka podczas wizyty

  Ostatnio zmieniany sobota, 13 luty 2016 19:38

  Please publish modules in offcanvas position.