Słowa abp. Jędraszewskiego sprzeczne z doktryną o Piotrze i papiestwie?

Słowa abp. Jędraszewskiego sprzeczne z doktryną o Piotrze i papiestwie?

piątek, 06 październik 2017 17:10
abp Marek Jędraszewski abp Marek Jędraszewski fot. Archidiecezja Krakowska/YouTube

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski wypowiedział słowa, które od lat są elementem dyskusji pomiędzy katolikami i protestantami.

Mianowicie, hierarcha, mówiąc o chrześcijańskich korzeniach Polski i Europy, stwierdził, że "nie ma innego fundamentu niż Chrystus".

- Przecież nie zrozumie się Europy, nie zrozumie się także Polski bez Chrystusa! Bez jego nauki o miłości - bezinteresownej, ofiarnej, aż do końca. I nie dotkniemy nigdy istoty przemian i nie zrealizujemy swoich nadziei, jeśli będą budowane na jakichś mrzonkach czy zwodniczych ideach. Nie ma innego fundamentu dla nas niż Chrystus - mówił podczas mszy za Ojczyznę w parafii św. Maksymiliana w Krakowie, odnosząc się do chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu.

Słowa abp Jędraszewskiego zdają się kłócić z tymi wypowiedzianymi przez kardynała Stanisława Dziwisza, który po 36. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża wyraził opinię, że należy słuchać zwierzchnika Kościoła jako jego... fundamentu.

- My mamy zawsze zaufanie do papieża. Na nim budujemy naszą wiarę. On jest fundamentem Kościoła - stwierdził wówczas Dziwisz.

Właśnie kwestia tego, co jest fundamentem dla chrześcijan, od wieków stanowi przedmiot dyskusji między rzymskimi katolikami i protestantami.

Czy fundamentem, opoką dla Kościoła jest apostoł Piotr czy Chrystus.

Protestanci przypominają, że w 1 Liście Koryntian 3,11 jest napisane:

"Fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus" i podkreślają, że w całym Piśmie Świętym to właśnie Bóg stanowi fundament i skałę.

Katolicy z kolei uznają za opokę Kościoła apostoła Piotra na podstawie fragmentu Ewangelii:

"A gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał uczniów swoich, mówiąc: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni rzekli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie? A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego. A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. A ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go". (Mt. 16,13-18).

Przedmiotem dyskusji jest zazwyczaj to czy mówiąc o "opoce" Pan Jezus mówił o Piotrze czy o objawieniu, jakie ten przyjął, że On jest Chrystusem.

Na podstawie: Pch24.pl, Pismo Święte

Zobacz także: Protestanci różnych denominacji wydali "katolickie" oświadczenie

Reklama

Ostatnio zmieniany piątek, 06 październik 2017 17:35
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@MajkelZapytaj Ryszarda Krzywego. Jego dane znajdziesz w internecie albo jedz do zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Nysie i tam z nim porozmawiasz.
ale z was pokurwieni fanatycy, jan pawel drugi to pedofil i sluga szatana, morderca dzieciecych usmiechow, a autorowi jebie z dupy hujem nie mytym
@MBRozumiem, że twój wujek powstał z grobu po trzech dniach i teraz musisz oddać cały spadek . Ludzie powinni być więc pochowani z telefonem komórkowym, żeby ...
"Przeciwko starszemu skargi nie przyjmuj, chyba że jest ona oparta na zeznaniu dwu lub trzech świadków"
To, że ktoś jest oskarżony jeszcze nie oznacza, że jest ...
@ortodox Tak jest gdy szuka się autorytetu u ludzi, bo ten od Boga nie wystarcza...
A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.