Warszawa

18°C

  Kraków: parafia luterańska ws. gejowskiego spotkania

  Kraków: parafia luterańska ws. gejowskiego spotkania

  poniedziałek, 14 maj 2018 19:07
  Parafia św. Marcina w Krakowie Parafia św. Marcina w Krakowie fot. Wikipedia

  Ewangelicka parafia św. Marcina w Krakowie odpowiedziała na nasze pytanie w sprawie zapowiedzianego spotkania z aktywnym udziałem osób z grupy "Wiara i Tęcza".

  Jak obecnie czytamy na fanpage'u grupy, zaprasza ona wraz ze wspomnianą parafią na "ekumeniczną modlitwę o pokój i koncert" 26 maja, a więc 9 dni po "Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Bifobii i Transofobii (IDAHOBIT)".

  Modlitwa może okazać się dość specyficzna...

  "W tym czasie chrześcijanie LGBT oraz ich sojusznicy na całym świecie modlą się i czuwają w intencji ofiar dyskryminacji i przemocy motywowanej homofobią, bifobią i transfobią" - napisano.

  A koncert ma nastąpić "bezpośrednio po nabożeństwie". Dodano, że zaproszeni są "wszyscy niezależnie od wyznania i światopoglądu". Oprawę muzyczną ma zapewnić Chór św. Jana ze szwedzkiego Malmoe.

  Dziś w odpowiedzi na nasze pytanie o wydarzenie parafia przesłała nam wypowiedź swojego proboszcza - ks. dr. Romana Prackiego.

  Oświadczył on:

  "W miejsce nabożeństwa planujemy jedynie modlitwę o pokój oraz koncert. Parafia ewangelicka w Krakowie i jej duchowni obejmują troską każdego, kto pragnie wspólnoty Słowa, modlitwy i Wieczerzy Pańskiej, bez względu na narodowość, rasę, płeć itp."

  W oświadczeniu zabrakło więc odcięcia się od homoseksualnej propagandy i działalności grupy Wiara i Tęcza.

  Należy zauważyć, że proboszcz Pracki odnosił się już wcześniej w mediach do kwestii związków homoseksualnych i ich kompatybilności z Pismem Świętym. 

  W 2011 roku został na łamach "Tygodnika Powszechnego" zapytany o to czy decyzja niektórych odłamów luteranów o dopuszczeniu "małżeństw homoseksualnych" wyznacza "nowy kurs" w stosunku do Biblii, w której "napotykamy na przeszkody dotyczące aktów homoseksualnych".

  Jego odpowiedź była dość ambiwalentna...

  "Prymat Pisma Św. w teologii ewangelickiej nie oznacza literalnej interpretacji każdego tekstu. Sola Scriptura to zasada, którą rozumiemy w kontekście nauki o usprawiedliwieniu. Dlatego Kościoły luterańskie nie kodyfikują grzechu, a duszpasterstwo opierają na indywidualnej relacji. Prymat łaski podkreśla dobroć Boga, który podejmuje zbawienie jako własne dzieło w Chrystusie - czyli bez udziału człowieka i niezależnie od dobrych uczynków. Człowiek jest zarazem grzeszny, bo jest człowiekiem, i sprawiedliwy, bo usprawiedliwiony łaską Chrystusa" - odparł wówczas ks. Pracki.

  REKLAMA

  Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 maj 2018 19:27

  Dodaj komentarz

  Komentarze  

  0 # Biblia jest jednoznacznaNoname 2018-08-02 21:22
  Ależ w Biblii jest masa fragmentów które:
  1. potwierdzają rolę Tradycji
  2. negują zasadę "tylko wiara", a potwierdzają ważność uczynków
  3. mówią wprost, iż osoby uprawiające nierząd homoseksualny nie ujrzą Królestwa Niebieskiego.

  Niech mowa Wasza będzie: nie - to nie, tak - to tak. A co nadto jest - od złego pochodzi.
  Grzech to grzech.
  Odpowiedz
  +2 # Homosekualizm to chorobaLiik 2018-05-21 11:17
  Do Kasia. Pismo święte mówi o tym że by Mężczyzna był z kobietą razem a o homoseksualizmie tam nic nie pisze to jak można powiedzieć że Homoseksualizm jest nie wyjaśniony czy to grzech czy też nie ale homoseksualizm to choroba jak osoba jest z tą drugą osobą z tej samej płci.
  Odpowiedz
  0 # RE: Kraków: parafia luterańska ws. gejowskiego spotkaniaKasia 2018-05-16 12:21
  Bożena,
  to ze ludzie tej samej płci nie moga sie rozmnażać
  w/g Bożego porządku jest jawne i nie ma tu nic niezrozumiałego,ze jest to WBREW NATURZE.Nawet Biblii nie potrzeba ,by to widziec i nie ma tu nic niezrozumiałego.
  Odpowiedz

  Please publish modules in offcanvas position.