Dworczyk: indywidualny kod QR po szczepieniu na Covid-19

Dworczyk: indywidualny kod QR po szczepieniu na Covid-19

poniedziałek, 07 grudzień 2020 18:31
Michał Dworczyk Michał Dworczyk fot. Wikipedia/Pixabay.com

Każda osoba, która się zaszczepi przeciw Covid-19, otrzyma potwierdzenie. - Można je otrzymać w wersji papierowej w punkcie szczepienia, ale również to będzie potwierdzane indywidualnym kodem QR - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Wkrótce rząd ma opublikować narodową strategię szczepień.

Już wcześniej przedstawiciele władz zapowiadali, że ci, którzy zdecydują się się zaszczepić, będą mogli liczyć na określone "benefity".

– Analizujemy w tej chwili różne warianty. Gdy pokażemy strategię, będą w niej zachęty, które będą powodowały, że osoby zaszczepione nie będą podlegać wybranym obostrzeniom. Na tę chwilę jeszcze nie podjęliśmy decyzji, które to będą wskazania – mówił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Niedługo potem, pojawiły się nieoficjalne informacje, że takim benefitem może być brak konieczności noszenia maseczek.

Tych pogłosek na razie nie potwierdził Michał Dworczyk, ale i im nie zaprzeczył. Poprosił jedynie o zachowanie cierpliwości odnośnie szczegółów rządowych planów.

Jednocześnie powiedział: "osoba, która mamy pewność czy prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że nie transmituje wirusa, nie stanowi zagrożenia dla innych, może brać udział w różnego rodzaju sytuacjach czy działaniach, w których inne osoby nie powinny się znajdować".

Takiej pewności nie ma jednak Albert Bourla - prezes samej firmy Pfizer, producenta szczepionki zakupionej przez Polskę. Oświadczył on niedawno, że nie posiada wiedzy odnośnie tego czy zaszczepieni mogą nadal roznosić wirusa czy też nie.

- To jest coś, co nadal wymaga badań. Nie jesteśmy na razie co do tego pewni - powiedział Bourla w amerykańskiej NBC.

A to nie jedyna niewiadoma odnośnie szczepionek Pfizer/BioNTech.

W brytyjskim opisie szczepionki dla personelu medycznego można przeczytać między innymi, że producenci preparatu nie wiedzą choćby, jaki może być jego wpływ na płodność. Nierozpoznane są także interakcje szczepionki z innymi środkami farmaceutycznymi i innymi szczepionkami. Szczepionka nie jest zalecana osobom poniżej 16. roku życia.

Pewność nie bije także od drugiego producenta szczepionki na Covid-19 - firmy Moderna. Przyznała ona, że na podstawie dotychczasowych badań klinicznych osób zaszczepionych na razie nie jest w stanie zagwarantować odporności na Covid-19 na więcej niż trzy miesiące.

W światowych mediach coraz częściej pojawiają się spekulacje odnośnie ewentualnych społecznych przywilejów dla zaszczepionych na Covid-19. Takim przywilejem może być choćby możliwość podróżowania samolotami pasażerskimi. Przyjmowanie tylko takich pasażerów zapowiedział szef australijskich linii lotniczych Qantas.

Dziś brytyjski Sky News podał, że ponad połowa (54 proc.) Brytyjczyków popiera taką zasadę. 36 procent ankietowanych przez stację jest zdania, że ta sama reguła powinna obowiązywać, jeśli chodzi o podróże innymi środkami transportu takimi jak autobusy i pociągi. Przyjmowanie jedynie zaszczepionych w restauracjach popiera 39 proc. Brytyjczyków, a w kinach 44 procent. 

Na podstawie: Money.pl, Business Insider, Sky News

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 03 luty 2021 20:57
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@liberał w kościele zielono?Biblijnie jest udowodnione, że praktykowanie homoseksualizmu jest grzechem. Poczytaj trochę Biblii, a może Bóg ci otworzy oczy i rozjaśni umysł. Boże chroń nas od ludzi ...
@ale co ja tam wiem..doszło do tragedii a ty plujesz jadem?
nie przepadam za discopolo ale jeśli głosi Pana Jezusa to ok
ja też wspieram LGBT nareszcie mamy właściwy rząd
a co komu gey zawinił? Skoro taki się urodził niech mu Bóg błogosławi ! 
Jestem za rozdziałem kościoła od Państwa!
liberał w kościele zielono? Szatańskie show w TVN. Promują transwestytyzm
@ImieOd czego chroń? LGBT jest naukowo udowodnione poczytaj trochę posłuchaj seksuologów
chcę widzieć owoce nawrócenia a nie szoł! Czy Pan Jezus się przyzna do takich jak do łotra na krzyżu?

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.