Mocne. Sprawdź czy to, co mówisz, przechodzi przez te 5 filtrów

Mocne. Sprawdź czy to, co mówisz, przechodzi przez te 5 filtrów

czwartek, 12 styczeń 2017 23:24
Mocne. Sprawdź czy to, co mówisz, przechodzi przez te 5 filtrów fot. Pixabay.com

Język ma wielką moc i może być używany do dobrego i złego. Te 5 filtrów pomoże ci odpowiednio dobierać to, co wypowiadasz.

Jeśli słowa, które zamierzasz wypowiedzieć, nie spełniają kryteriów tych 5 filtrów, to prawdopodobnie nie powinny w ogóle zostać wypowiedziane.

1. Czy mam dobrą motywację?

Czy powód, dla którego to mówię, przyniesie słuchaczowi korzyść czy też robię to tylko dla swoich egoistycznych celów? Muszę być w tym ostrożny. Wiele razy w życiu mówiłem coś, bardzo prawdziwego, ale mówiłem to tylko po to, by wywrzeć na kimś wrażenie albo dlatego, że chciałem tę osobę zmanipulować, by coś dla mnie zrobiła.

2. Czy to buduje?

Słowa nie są neutralne. Albo burzą albo budują. Są albo raniące albo pomocne. Jest mi smutno, że pozwoliłem, by moje raniące słowa wobec mojej żony i dzieci przechodziły przez ten filtr.

3. Czy to coś poufnego?

Gdy dorastałem, mój tata zwracał mi uwagę na to, jak ważne jest zachowanie poufności. Jeśli ktoś mówi mi coś w zaufaniu, to moim zadaniem jest to, by nigdy nie wspomnieć o tym komuś innemu.

4. Czy osoba, o której mówię, byłaby zadowolona z moich słów, gdyby była obecna?

Warto o tym sobie przypominać. Powinniśmy zawsze okazywać szacunek innym ludziom niezależnie od tego czy jesteśmy w ich obecności czy nie.

5. Czy to prawda?

Jeśli to nieprawda, to nie mów tego.

Zobacz także: 7 rzeczy, z których potrzebujesz zrezygnować, by mieć szczęśliwe małżeństwo

Te filtry mogą pomóc nam strzec naszego języka przed wypowiadaniem zła i dać nam wolność, by wypowiadać dobro do życia ludzi.

Autorem listy jest Mark Merrill - szef prorodzinnej organizacji Family First (Najpierw rodzina) i gospodarz programu radiowego "The Family Minute" (Minuta rodziny). Pisze on też książki. Ma żonę i pięcioro dzieci.

Na podstawie: MarkMerrill.com

 

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif
@Urlyk kult św Ulric-a jest lepszy jak to całe Bergoglio

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.