Co Andrzej Duda powiedział protestantom?

Co Andrzej Duda powiedział protestantom?

poniedziałek, 06 lipiec 2020 18:24
Andrzej Duda Andrzej Duda fot. Facebook/Andrzej Duda

Wielu protestantów zastanawia się, na kogo zagłosować w nadchodzącej II turze wyborów prezydenckich. Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? A jaki stosunek ma do protestantów urzędujący prezydent?

Andrzej Duda, choć jest katolikiem, jest także przyjacielem protestantów i niejednokrotnie wyciągał do nich rękę.

Tak było nawet miesiąc temu. Prezydent podczas wizyty w Chełmie nie zapomniał odwiedzić kaplicy Kościoła Chrześcijan Baptystów.

Kościół ten oświadczył, że wizytę odnotował "z radością".

"Z radością odnotowujemy, że Prezydent Rzeczypospolitej podczas swojej wizyty w Chełmie odwiedził kaplicę Baptyści Chełm. Jesteśmy świadomi, że trwa kampania wyborcza, ale uznaliśmy jednak za ważniejsze, że to historycznie pierwsza wizyta urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej w kaplicy baptystów" - można było przeczytać we wpisie na Facebooku kościoła.

Poza wizytą w kaplicy, prezydent odwiedził rodzinę pastora Henryka Skrzypkowskiego. 

"Małżeństwo Henryk i Bogumiła Skrzypkowscy od 14 lat tworzą rodzinę zastępczą. Wychowują siedmioro rodzonych dzieci (pięcioro już dorosłych) oraz dziewięcioro powierzonych, w tym troje niepełnosprawnych. (...) Henryk Skrzypkowski jest pastorem Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Chełmie. To pierwsza w historii wizyta urzędującego Prezydenta RP w kaplicy Kościoła Chrześcijan Baptystów" - podkreślono na oficjalnej stronie prezydenta.

W październiku 2017 roku Andrzej Duda spotkał się z ewangelikami i wziął udział w obchodach 500-lecia Reformacji.

W wystąpieniu na Zamku Królewskim w Warszawie podkreślił, że Rzeczpospolita "zawsze będzie wspólnym dobrem wszystkich Polaków - katolików, ewangelików i wiernych wszystkich innych wyznań".

Docenił ważność wspomnianej rocznicy, a także wkład ewangelików w historię i rozwój państwa polskiego.

Prezydent wziął udział w obchodach Święta Reformacji także w 2015 roku. Przemówił w kościele ewangelicko-augsburskim w Bielsku-Białej.

Podziękował luteranom za przechowanie polskości i wiary. Podkreślił rolę luteran jako tych, którzy współtworzą nasz kraj.

- Dla mnie najważniejsze jest, że przede wszystkim jesteśmy chrześcijanami i Polakami i tworzymy tę wielką polską wspólnotę - zaznaczył.

Dodał, że luteranie mogą "liczyć na wsparcie ze strony prezydenta".

Wcześniej na zaproszenie ks. Jana Byrta Duda odwiedził parafę ewangelicko-augsburską w Szczyrku. W Pałacyku Prezydenckim przyjął ewangelickich biskupów.

Należy również dodać, że prezydent Duda utrzymuje bardzo dobre relacje z protestantami na szczeblu międzynarodowym. Wśród nich można wymienić prezydenta USA Donalda Trumpa, który niejednokrotnie przyznawał się do wiary w Chrystusa. Deklarował też, że jest prezbiterianinem. Innym bliskim sojusznikiem Polski i Dudy jest premier Węgier Viktor Orban, protestant, który nieraz stawał na straży chrześcijańskich wartości w swoim kraju, a także w Unii Europejskiej.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 lipiec 2020 19:06
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.