Skuteczny lek na koronawirusa?

Skuteczny lek na koronawirusa?

sobota, 18 kwiecień 2020 14:03
ilustracja przykładowa ilustracja przykładowa fot. Pixabay

Ostatnio wiele słyszymy o tym, że jedynie szczepionka jest w stanie przywrócić normalność w związku z pandemią koronawirusa. Tak mówi choćby minister zdrowia Łukasz Szumowski. Okazuje się jednak, że są szanse na lek o wysokiej skuteczności.

Minister nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes oświadczył, że naukowcy z tego kraju opracowali skuteczny w 94 proc. lek przeciw Covid-19.

Preparat, według naukowców, powoduje występowanie bardzo niewielu skutków ubocznych i ma być testowany na 500 osobach zainfekowanych koronawirusem.

Minister mówi, że pierwsze testy mogą ruszyć w połowie maja i potrwałyby co najmniej miesiąc. Nazwy środka nie ujawniono.

To nie jedyny lek, który może okazać się pomocny w walce z koronawirusem.

Telewizja CNN donosi o skuteczności eksperymentalnego leku zwanego Remdesivir produkowanego przez Gilead Sciences. Pacjenci, którym go podano, szybko dochodzą do siebie. Większość w ciągu kilku dni mogła wrócić ze szpitala do domu.

Zainfekowane osoby, które brały udział w testach, miały przed podaniem preparatu poważne problemy z oddychaniem i gorączką.

- Większość naszych pacjentów została już wypisana, co jest wspaniałe. Tylko dwóch nie udało się uratować - powiedziała dr Kathleen Mullane z Uniwersytetu Chicagowskiego, która prowadzi badania.

Gilead Sciences spodziewa się, że uzyska rezultaty testów do końca miesiąca. Zastrzega, że wnioski będą mogły zostać wyciągnięte dopiero po analizie pełnych danych.

Lek na koronawirusa rozwijają także naukowcy w Izraelu z firmy Pluristem. Z serwisu "Jerusalem Post" dowiadujemy się, że spośród sześciu ciężko chorych na Covid-19 pacjentów po podaniu preparatu przeżyli wszyscy.

Jak czytamy, rezultatem stosowania leku produkowanego przez Izraelczyków może być "odwrócenie niebezpiecznej przesadnej reakcji systemu odpornościowego. To może zredukować śmiertelne objawy zapalenia płuc" u chorych na Covid-19.

Szef firmy, Yaky Yanay, oświadczył, że planuje ona testy kliniczne w wielu krajach, a także rozszerzenie już dostępnej terapii na państwa inne niż Izrael i Stany Zjednoczone, gdzie użyto już leku.

Na podstawie: Rmf24.pl, CNN, Jerusalem Post

Reklama

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...
@liberał w kościele zielono?Biblijnie jest udowodnione, że praktykowanie homoseksualizmu jest grzechem. Poczytaj trochę Biblii, a może Bóg ci otworzy oczy i rozjaśni umysł. Boże chroń nas od ludzi ...
@ale co ja tam wiem..doszło do tragedii a ty plujesz jadem?
nie przepadam za discopolo ale jeśli głosi Pana Jezusa to ok

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.