Trump ukarał WHO za skandaliczne decyzje. "To przyspieszyło pandemię"

Trump ukarał WHO za skandaliczne decyzje. "To przyspieszyło pandemię"

środa, 15 kwiecień 2020 16:51
Donald Trump Donald Trump fot. Global News/YouTube

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zdecydował o wstrzymaniu finansowania Światowej Organizacji Zdrowia. Powodem to, w jaki sposób (nie) radziła sobie w sytuacji, gdy pojawił się nowy koronawirus i popełniła szereg rażących błędów i zaniechań.

Trump poinformował również, że prowadzone jest dochodzenie odnośnie jej roli w "złym zarządzaniu i ukrywaniu faktów" na temat szerzenia się koronawirusa.

Przypomniał, że z pieniędzy amerykańskich podatników na jej działalność trafiało do tej pory nawet 500 milionów dolarów rocznie.

Trump za "katastrofalną" uznał postawę WHO, która sprzeciwiła się restrykcjom dotyczącym podróżnych z Chin na przełomie stycznia i lutego. Niezależnie od tego stanowiska organizacji, prezydent USA zamknął granice dla osób przybywających z Państwa Środka.

- Gdyby inne kraje postąpiły podobnie i również zawiesiły podróże z Chin, to życie niezliczonych ludzi zostałoby ocalone - zauważył.

Niestety, jak stwierdził, wiele krajów postępowało zgodnie z wytycznymi organizacji i ich granice pozostawały otwarte dla osób przybywających z Chin.

- To przyspieszyło pandemię na całym świecie - wskazał Trump.

Prezydent zaznaczył, że WHO "nie uzyskała i nie podzieliła się informacjami (dotyczącymi wirusa, red.) na czas i w przejrzysty sposób".

- WHO nie zbadała wiarygodnych doniesień ze źródeł w Wuhan, które stawały w bezpośrednim konflikcie z oficjalnymi komunikatami chińskiego rządu. Istniały wiarygodne informacje, na podstawie których można było podejrzewać przenoszenie się wirusa między ludźmi już w grudniu 2019 roku. WHO powinna była je natychmiast zbadać - zaznaczył.

Tymczasem, jak zwrócił uwagę, organizacja w połowie stycznia publicznie przyjęła koncepcję, zgodnie z którą koronawirus miał nie przenosić się z człowieka na człowieka.

- Te opóźnienia kosztowały cenny czas - podkreślił Donald Trump.

Mimo tak oczywistych i niezwykle kosztownych zaniedbań WHO, Donalda Trumpa za decyzję o wstrzymaniu jej finansowania skrytykowały nie tylko Chiny, ale takie kraje jak Francja, Niemcy, Rosja a także sekretarz generalny ONZ czy szef dyplomacji UE.

Nie zabrakło także słów krytyki ze strony jednego z głównych donatorów WHO - miliardera Billa Gatesa, który szykuje się na produkcję miliardów szczepionek dla całego świata przeciwko koronawirusowi.

Gates uznał wstrzymanie pieniędzy dla organizacji za "niebezpieczne", gdyż, jak napisał na Twitterze, jej "praca spowalnia rozprzestrzenianie się COVID-19".

Reklama

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Zobaczcie nowy przedmiot NAUKA O ZDROWIU,na kanale A.Cyrikasa tez jest o tym filmik pt MASKI OPADŁY.: Lgbt,szczepienia homosex.....
@zielonoświątkowiecNa jakiej Bozej podstawie?
@ale co ja tam wiem..Tacy krytykanci to nie sa wyznawcy Chrystusa
Wierzacy Marian Weclawek-spiacy prorok z Leszna twierdzil ze konca swiata nie bedzie w 2012  a wojna zacznie sie w 2024 lub 2025 w Kosowie. Swoja ...
Czytałem biblię wiele razy teraz czytam od nowa po resecie umysłu. Byłem katolikiem potem św Jehowy, dzisiaj jestem wolnym człowiekiem. Biblia to mitologia to co ...
@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.