Kolejny pastor do abp. Jędraszewskiego. List otwarty!

Kolejny pastor do abp. Jędraszewskiego. List otwarty!

piątek, 27 październik 2017 09:48
abp Marek Jędraszewski abp Marek Jędraszewski fot. fra3pl/YouTube

Wypowiedź metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego spotkała się z kolejną reakcją.

Na jego krytyczne słowa na temat skutków Reformacji oraz pentekostalizacji Kościoła (więcej: Abp Jędraszewski ostro o pentekostalizacji) odpowiedział już pastor Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Spichlerz - Andrzej Stepanow (więcej: Pastor Stepanow odpowiada abp. Jędraszewskiemu).

pastor Piotr GąsiorowskiTeraz list otwarty do hierarchy wystosował Piotr Gąsiorowski - pastor Ewangalicznego Kościoła Metodystycznego w Krakowie. List nadesłał na naszą redakcyjną pocztę.

Oto on:

List otwarty do JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Wypowiedź Metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego wygłoszona w kolegiacie św. Anny w Krakowie na temat obchodów 500-lecia Reformacji.

Zapoznałem się z nią po powrocie z niezwykłej, ekumenicznej konferencji Serce Dawida. Pod jednym dachem mogłem uwielbiać Boga, słuchać nauczania i czuć się zachęconym przez tych, którzy choć należą do innej drużyny, to razem tworzymy zespół, którego kapitanem jest Bóg w Trójcy jedyny. Był to niezwykły, błogosławiony czas!

Po zapoznaniu się z wypowiedzią Metropolity poczułem się dotknięty i poruszony.

Mógłbym polemizować z uproszczoną i moim zdaniem zmanipulowaną historią opowiadającą drogę cywilizacji w kierunku gender, która rozpoczęła się, zdaniem Arcybiskupa, w postawie Reformatorów XVI wieku.

Mógłbym również polemizować z perspektywą krwawej Reformacji i wskazać na wcześniejsze, o ileż bardziej brutalne podziały i kontrowersje w obrębie chrześcijaństwa, rozpoczęte Schizmą Wschodnią.

Mógłbym polemizować i wskazać na pierwszego "łamiącego" modlitwę Jezusa w Wieczerniku.

Mógłbym polemizować i wskazać na ludzki, polityczny i finansowy aspekt rodzącego się znaczenia biskupstwa Rzymu we wczesnym średniowieczu, a tym samym Kościoła rzymskokatolickiego.

Mógłbym polemizować i wskazać na korzenie chrześcijaństwa, które nie znajdują się w Watykanie, ale w Chrystusie.

Jednak nie będę, bo z powagą traktuję modlitwę naszego Pana i Mistrza Jezusa Chrystusa. Nie chcę wzmacniać podziałów, które uznaję za efekt grzesznego postępowania człowieka. Chcę szanować i być świadectwem jedności ponad podziałami, więc opowiem pewną historię.

Miał 40 lat. Był dobrze wykształcony, utalentowany, pracowity. Swoją postawą zdobywał uznanie i sympatię swoich kolegów i współpracowników. Nie wszyscy z nim się zgadzali, ale szanowali go za to, co robił dla innych, znanych i nieznanych. Jego pomysły i rozwiązania poprawiały nie tylko komfort pracy jego kolegów, ale również poprawiały standard życia sąsiadów i nawet tych, którzy go nie znali. Stał się znany i popularny. Prawie połowa mieszkańców jego miasta zaliczała się do grona jego sympatyków. Żona postanowiła wyprawić mu uroczyste 40. urodziny. Impreza miała być huczna. Nie wszyscy mogli się pomieścić w jednym miejscu, więc urodziny miały odbywać się w kilku różnych lokalach, otwartych dla wszystkich, którzy chcieli świętować okrągły jubileusz. Zaproszono nawet tych, którzy nie we wszystkim zgadzali się z Jubilatem. Nagle niestety, tuż przed rozpoczęciem uroczystości, przedstawiciel tych, którzy myśleli trochę inaczej, stwierdził publicznie, że nie może świętować urodzin Jubilata, bo został on poczęty z gwałtu! Z dobrych źródeł wiedział, że Jubilata poczęto w gwałcie i zamieszaniu. Jego narodzinom towarzyszyło cierpienie i skandal...

Jestem protestanckim pastorem z tytułem dr teologii. Nie tylko nie mam zamiaru wybielać początków Reformacji, a nawet przyznam, że mam dość krytyczny stosunek do bezrefleksyjnych zachwytów nad Lutrem i tym, co się wydarzyło u zarania jego reformy. Każdy podział czy to powstanie Kościoła rzymskokatolickiego, który nie jest pierwszym Kościołem chrześcijańskim na świecie czy powstanie protestantyzmu rodziło się w cierpieniu i zmaganiach. Wiele fragmentów z historii CHRZEŚCIJAŃSTWA nie może być powodem do dumy. Nawet u podstaw samego chrześcijaństwa widzimy prześladowania i krwawe ofiary.

Jednak... to właśnie chrześcijaństwo to prawosławne i katolickie i protestanckie zmieniło i zmienia oblicze ziemi. Tej ziemi!

Księże Arcybiskupie, z szacunkiem odnoszę się do poglądów katolickich. Nie zgadzam się z częścią z nich. Nie przeszkadza mi to jednak modlić się i działać na rzecz zbliżenia między chrześcijanami. Aby szanować innych, nie muszę indoktrynować. Wiem, kim jestem i tym chcę służyć, a nie epatować wyższością i umacniać podziały. Proszę więc, nawet jeśli protestantyzm zrodził się w bólu i cierpieniu (i to nas łączy z wami katolikami, bo też tak się zrodziliście) o poszanowanie naszego wkładu w głoszenie ewangelii i nieumieszczanie nas w fundamencie wypaczeń współczesnej cywilizacji.

Proszę przyjąć od nas zaproszenie na obchody 500-lecia urodzin protestantyzmu. Dnia 6.11.2017 o godzinie 10 w kaplicy Ewangelicznego Kościoła Metodystycznego, Rynek Podgórski 2. To będzie nasze nabożeństwo. Bez prasy i innych gości. Gdyż nie zależy mi na medialnym zamieszaniu. Na co więc liczę? Na gest przyjaźni i szacunku i na wspólną modlitwę w naszej kaplicy.

Z wyrazami szacunku,

ks. dr Piotr Gąsiorowski

Zobacz także: Pastor Marcin Podżorski do charyzmatycznych katolików (WIDEO)

Reklama

Ostatnio zmieniany piątek, 27 październik 2017 09:51
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.